Atrakcje2018-09-29T15:53:32+00:00

Krutyń i okolice

Krutyń to znana miejscowość wypoczynkowa nad rzeką Krutynia wśród lasów Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jako kurort zasłynęła już w okresie międzywojennym. Wielką atrakcją Krutyni są spływy łodziami na “pychówkami”, znane już na początku XX wieku. Stanica myśliwska wybudowana około 1500 roku, a następnie zameczek myśliwski zapoczątkowały rozwój osadnictwa nad górną Krutynią i osady Krutyń.

O bogatych dziejach wsi świadczą okoliczne pozostałości z czasów dwóch ostatnich stuleci: młyn w Krutyńskim Piecku z mała elektrownią wodną z końca XIX wieku, ruiny papierni, a w Krutyni pojunkerskie zabudowania z mazurską ornamentyką ceglaną, drewniane budownictwo z końca XIX wieku, stodoła mazurska – w której znajduję się muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i zabytkowe chałupy. Sąsiednie wsie: Gałkowo, Wojnowo, Kadzidłowo założyli w latach 30. XIX wieku staroobrzędowcy, osadnicy rosyjscy.

Leśniczówka Pranie

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu mieści się w dawnej leśniczówce pochodzącej z 1880 roku. Była ona ulubionym miejscem pobytu poety, do którego przyjeżdżał z żoną Natalią w latach 1950–1953.

Sprawdź

Ferma jeleniowatych w Kosewie

Miejscowość położona nad jeziorem Kuc. Znajduje się tu Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN, która na powierzchni 330 ha prowadzi hodowlę jeleni, danieli, łosi, muflonów, koników polskich oraz koni Przewalskiego.

Sprawdź

Hodowla konika polskiego

Stacja Badawcza w Popielnie zajmuje się przede wszystkim hodowlą zachowawczą koników polskich, wywodzących się bezpośrednio od wymarłych już leśnych koni, tarpanów, które kiedyś żyły na terenie dzisiejszej Polski.

Sprawdź

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo

Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. W wielu przypadkach możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska.

Sprawdź

Galindia – Mazurski Eden

Kraina historycznego plemienia położona na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do jeziora Bełdany. Miejsce zapewnia atrakcyjne imprezy utrzymane w konwencji historycznej pozostawiające niesamowite wspomnienia.

Sprawdź

Mrongoville Family Town

Mrongoville jest odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. położone na peryferiach miasta Mrągowo. Tylko w Mrongoville są najdzielniejsi kowboje i najbardziej niebezpieczni bandyci.

Sprawdź

Święta Lipka

Jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Sprawdź

Wilczy Szaniec – Gierłoż

Była wojenna kwatera Adolfa Hitlera na skraju lasu wsi Gierłoż, 8 km na wschód od Kętrzyna powstała w latach 1940-1944 na obszarze 2,5 km2. Wybudowano tutaj 70 obiektów z żelbetonu i cegły, w tym 7 bunkrów ciężkich.

Sprawdź

Żegluga Mazurska

Żegluga Mazurska to największy i najbardziej doświadczony armator pasażerski na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Statki pływają z portów w Giżycku, Mikołajkach, Rydzewie, Węgorzewie i w Rucianem-Nidzie.

Sprawdź