Spływy łodziami2018-10-08T08:00:12+00:00

Project Description

Spływy łodziami w Krutyni

Przewóz łodzią po rzece Krutynia

Przewóz łodzią po rzece Krutynia rozpoczynamy w miejscowości Krutyń, obok mostu gdzie znajdują się kładki. W zależności od wielkości łódki, bądź Państwa oczekiwań dzielimy się na małe grupki od 4 do 10 osób.

Po zajęciu miejsc flisak przewodnik przy użyciu świerkowego kija pcha łódkę pod prąd – w górę rzeki. Pierwszy etap to widoczne z wody budynki, restauracje i ośrodki turystyczne. Po kilkunastu minutach wypływamy z miejscowości Krutyń i płyniemy dalej wzdłuż lasu. Rzeka na tym etapie jest bardzo płytka, osiąga około 60 – 100 cm głębokości.

Po minięciu ostatnich zabudowań widocznych z wody możemy podziwiać rzadkie czerwone krasnorosty które pokrywają kamienie na dnie rzeki i nadają im krwistego koloru. Na odcinku około 200 metrów dno rzeki jest praktycznie całe czerwone, niczym dywan.

Galeria

Spływy łodziami Krutyń

Przewóz łodzią po rzece Krutynia

Drewniane łodzie z flisakiem

W dalszej części trasy mamy przyjemność obcować z czystą naturą. Jako iż jest to teren rezerwatu – rzeka nie jest czyszczona z powalonych drzew, co za tym idzie w wielu miejscach jest wąsko, bądź przepływamy pod powalonymi drzewami. Z obu stron możemy obserwować piękne drzewostany z mieszanymi gatunkami drzew. W wielu miejscach brzeg porastają trzciny w których łabędzie i kaczki zakładają gniazda gdzie wysiadują młode. Młode tracze nurogęsi, kaczki krzyżówki i łabędzie po wykluciu pływają całymi rodzinami niejednokrotnie towarzysząc nam podczas spływu.

Przewóz łodzią po rzece Krutynia kończy się na wysokości jeziora Krutyńskiego. Dopływamy do rozlewiska (ujścia) gdzie głębokość wody oraz muliste dno uniemożliwiają dalszą podróż bez wioseł. Tu łodzie są zawracane i powoli wraz z nurtem wody spływają do miejsca w którym spływ się rozpoczynał.

Galeria

Przewóz łodzią po rzece Krutynia