Spływ rzeką Dajna2021-02-08T12:21:50+00:00

Rzeka Dajna przepływa przez Pojezierze Mrągowskie i Nizinę Sępopolską. Na jej trasie znajdują się jeziora: Wągiel, Wierzbowskie, Czos, Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie i Dejnowa, a także powiaty – mrągowski i kętrzyński. Dajna to liczne i bardzo często dość wymagające jeziora, które mają różnorodne linie brzegowe. Odcinki rzeczne mają różne charaktery, zarówno szerokie i rozlane jak i wypłycone z wartkim nurtem. Na jej trasie znajduje się wiele przeszkód, które powodują, że niewiele osób decyduje się na spływ. Jednak wciąż nie brakuje osób, które nie boją się wyzwań, a wręcz przeciwnie traktują je jako coś niezwykłego. Spływ rzeką Dajna to z pewnością trasa dla osób, które nie boją się trudu oraz nie stawiają na wygody. Jest to bowiem szlak, który nie jest dostosowany do potrzeb ruchu kajakowego. Jest z pewnością mało zagospodarowany pod względem turystycznym. Można tam jednak spotkać wiele pięknych i ciekawych miejsc. Jednocześnie z pewnością spotkamy tam wiele utrudnień.

spływ rzeką Dajna

Gdzie rozpoczyna się, a gdzie kończy spływ rzeką Dajna? 

Spływ rzeką Dajna rozpoczyna się nad jeziorem Wierzbowskim w miejscowości Mrągowo, a kończy natomiast na jeziorze Dejnowo w okolicy świętej Lipki.  Dajna można pokonać  w ciągu jednego dnia, jednak rozsądnie byłoby rozplanować ten spływ na dwa dni. Na brzegach mijanych jezior można rozbić wygodnie namiot i spędzić tam noc oraz wypocząć przed kolejnym dniem spływu. Przy wyborze tej trasy należy zachować ostrożność. Czeka na nas duża liczba przenoszeń kajaków często w miejscach ruchliwych dla samochodów. Trasa przebiega również przez wiele jezior, dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo trzymając się brzegów jeziora, a w wietrzne dni warto nie wychodzić na wodę.

Spływ rzeką Dajna jest dość uciążliwą trasą, która wymaga od nas wysiłku, a wielu przypadkach zachowania szczególnej ostrożności. Przepływanie jezior przy pomocy kajaka wymaga szczególnego zaangażowania. Chwila nieuwagi lub niezachowanie należytej ostrożności może skończyć się wielką tragedią. Dlatego trasa ta przeznaczona jest zdecydowanie dla profesjonalnych kajakarzy, którzy zdają sobie sprawę z zagrożeń na jakie mogą napotkać.