Spływy jednodniowe2021-01-22T07:06:47+00:00

Jednodniowe spływy kajakowe

Zapraszamy Państwa na jednodniowe spływy kajakowe królową mazurskich rzek – Krutynią. Spływy jednodniowe organizujemy od wczesnej wiosny do późnej jesieni – a zimą wstrzymuje nas tylko tafla lodu pokrywająca rzekę po całej jej szerokości.

Zapewniamy transport kajaków oraz uczestników spływu. Zadbamy również o miejsce dla Państwa aut na naszym parkingu.

Po zakończeniu spływu odbierzemy Was z miejsca zakończenia spływu i zawozimy na miejsce startu – nie musicie martwić się o powrót, zapewniamy Wam to w cenie wypożyczenia kajaków.

Jeśli posiadasz niewiele czasu na wypoczynek a chcesz poznać prawdziwe uroki mazurskich krajobrazów, spływ jednodniowy jest właśnie dla Ciebie. Nie potrzeba do tego specjalnej sprawności fizycznej czy też umiejętności. Po pierwszym spływie kajakowym zakochasz się w tego typu aktywności gdyż jest ona dla Każdego, od lat 0 do późnej starości. Na trasę jednodniową radzimy wybrać mniej wysiłkowy odcinek rzeki, jednak wciąż różnorodny. Napotkacie przeszkody w postaci powalonych drzew i progów. Nurt rzeki na zaproponowanych trasach jest łagodny, pozwalający spokojnie podziwiać uroki okolicy i mazurskiej natury.

Propozycje tras:

Zapewniamy transport kajaków i osób do Spychowa, gdzie spływ zaczynamy przy moście drogowym. Jest to zdecydowanie najdłuższy odcinek trasy. Tuż za Stanicą wpływamy na niewielkie Jezioro Spychowskie o owalnym kształcie i mało ciekawych brzegach. Bardzo szybko z niego wypływamy i spływamy z nurtem rzeki wzdłuż wsi Spychowo. Ta kończy swój bieg w Jeziorze Zdrużno. Kolejnym punktem na trasie jest Jezioro Uplik, które jest dość długie. Po prawej jego stronie mieści się Rezerwat Czaplisko. Przepływając pod mostem wpływamy na szerokie wody Jeziora Mokrego, które jest największym i najgłębszym jeziorem na szlaku. W okól tego jeziora rozciągają się przepiękne krajobrazy Puszczy Piskiej. Na tym Jeziorze należy zachować szczególną ostrożność podczas silnego wiatru. Spływ kończymy w Krutyni około 500 m za mostem po lewej stronie na działce gdzie znajduje się nasz baner reklamowy. charakterystyczna na tej działce jest wiata na samej wodzie kryta trzciną.

Cena:
50 zł/kajak jednoosobowy
70 zł/kajak dwuosobowy
90zł/ kajak trzyosobowy
90 zł/canoe 4 osobowe

Miejscem startu jest polana przy stanicy wodnej. Płyniemy po Jeziorze Mokrym 7 km wzdłuż prawego puszczańskiego brzegu. Na Jeziorze Mokrym należy zachować szczególną ostrożność. W sytuacji silnego wiatru radzimy, aby przerwać spływ.  Płynąc Jeziorem Mokrym znajdujemy się na terenie Puszczy Piskiej. Możemy tu obserwować rzadkie gatunki ptaków. Następnie przedostajemy się na Jezioro Krutyńskie przenosząc kajaki. Tym Jeziorem płyniemy około 3 km podziwiając piękno otaczającej nas przyrody. Znajdujemy się na terenie rezerwatu Krutynia. Z Jeziora wypływamy na rzekę Krutynię. Ma ona niezwykle klarowną wodę, a widoki jakie ja otaczają są bajkowe. Dopływamy do centrum turystyki kajakowej – wsi Krutyń. Znajdują się tu pensjonaty, ośrodki oraz restauracje. Spływ kończymy w Krutyni około 500 m za mostem po lewej stronie na działce gdzie znajduje się nasz baner reklamowy. charakterystyczna na tej działce jest wiata na samej wodzie kryta trzciną.

Cena:

40 zł/kajak jednoosobowy
50 zł/kajak dwuosobowy
70 zł/ kajak trzyosobowy
70 zł/canoe 4 osobowe

Po ominięciu mostu we wsi Krutyń przepływamy pod mostem w Piecku Krutyńskim i wpływamy na rozlewisko przed młynem w Zielonym Lasku. Przenosimy kajaki. Poniżej młyna rzeka jest płytka i wartka, a krajobraz malowniczy. Przy trzech zadrzewionych wyspach możemy obserwować duże ptaki – tracze nurogęsi z haczykowatymi dziobami. Odcinek tej trasy jest dość krótki- liczy 9 km, lecz krajobrazy wokół są przepiękne. Rzeka jest spokojna i przejrzysta. Można podziwiać porastającą dno roślinność i pływające w niej ryby. Na trasie nie brakuje również kaczek oraz łabędzi, które są przyjaźnie nastawione do turystów. Kajaki odbieramy w Porcie Rosocha po prawej stronie w miejscu odbioru.

Cena:

40 zł/kajak jednoosobowy
50 zł/kajak dwuosobowy
70 zł/ kajak trzyosobowy
70 zł/canoe 4 osobowe

Jest to najpopularniejszy oraz najczęściej wybierany przez turystów odcinek w sezonie letnim. W Krutyńskim Piecku przepływamy pod kolejnym mostem wpływając tym samym na rozlewisko przed Młynem w Zielonym Lasku. W tym miejscu należy przenieść kajak. Poniżej młyna rzeka jest płytka. Możemy tu spotkać tracze nurogęsi. Omijamy most drogowy we wsi Rosocha, gdzie rzeka zmienia swój kierunek i staje się głęboka. Na wysokości Wojnowa wpływamy na odcinek, który otacza mnóstwo trzcinowisk. Jeśli nie przeoczymy na trasie dopływu Krutyni do Jeziora Duś możemy wówczas odwiedzić klasztor rosyjskich starowierców. Płynąc tak wśród pastwisk dopływamy do wsi Ukta, gdzie możemy skorzystać z barów, restauracji, sklepów oraz pola namiotowego. Obok ruin mostu kolejowego dopłyniemy do Stanicy Wodnej PTTK w Ukcie. Kajaki odbieramy za mostem po lewej stronie w miejscu – Kajaki centrum.

Cena:

40zł/kajak jednoosobowy
50 zł/kajak dwuosobowy
70zł/ kajak trzyosobowy
70 zł/canoe 4 osobowe

Ten odcinek jest przedłużeniem trasy Krutyń – Ukta. W Krutyńskim Piecku przepływamy pod kolejnym mostem wpływając tym samym na rozlewisko przed Młynem w Zielonym Lasku. W tym miejscu należy przenieść kajak. Poniżej młyna rzeka jest płytka. Możemy tu spotkać tracze nurogęsi. Omijamy most drogowy we wsi Rosocha, gdzie rzeka zmienia swój kierunek i staje się głęboka. Na wysokości Wojnowa wpływamy na odcinek, który otacza mnóstwo trzcinowisk. Jeśli nie przeoczymy na trasie dopływu Krutyni do Jeziora Duś możemy wówczas odwiedzić klasztor rosyjskich starowierców. Płynąc tak wśród pastwisk dopływamy do wsi Ukta, gdzie możemy skorzystać z barów, restauracji, sklepów oraz pola namiotowego. Obok ruin mostu kolejowego dopłyniemy do Stanicy Wodnej PTTK w Ukcie. Krutynia między Uktą, a osadą Nowy Most należy w całości do rezerwatu przyrody Krutynia Dolna. Fragment rzeki poniżej Ukty nazywany jest potocznie “Małą Amazonką” z uwagi na liczne powalone pnie drzew. Aż do Nowego Mostu rzeka charakteryzuje się niedostępnymi bagnistymi brzegami, licznymi meandrami oraz dość dużą głębokością. Kajaki odbieramy po prawej stronie za mostem.

Cena:
50 zł/kajak jednoosobowy
60 zł/kajak dwuosobowy
80zł/ kajak trzyosobowy
80 zł/canoe 4 osobowe

Jest to z pewnością trasa, którą polecamy dla osób wytrwałych. Spływ jest w tym miejscu wymagający, ponieważ całość trasy liczy 29 km, a czas trwania to około 8 godzin. Na trasie można spotkać liczne powalone drzewa. Jednak różnorodność widoków sprawia, że spływ w tych okolicach jest bardzo przyjemny. Początkowo trasa jest typowo rzeczna. Po przeniesieniu kajaku rzeka jest wartka i płytka, a wokoło znajduje się mnóstwo zarośli i drzew. Po ominięciu Rosochy rzeka zmienia swój kierunek oraz charakter. Nie jest już płytka i wartka lecz głęboka i leniwa. Na wysokości Wojnowa wpływamy na odcinek, który otaczają wysokie trzcinowiska. Po prawej stronie znajduje się dopływ Dusianka dzięki któremu dopłyniemy do Jeziora Duś, gdzie odwiedzić możemy stary klasztor rosyjskich starowierców. Następnie dopływamy do Ukty i wpłyniemy do rezerwatu “Dolna Krutynia”, gdzie zaobserwować możemy wiele gatunków flory i fauny. W tym momencie rzeka ma różnorodną głębokość. Następnie mijamy Nowy Most i dopływamy do Jeziora Gardyńskiego. Na moment wypływamy na Jezioro Malinówko, a następnie na Jezioro Jerzewko, które przechodzi w rzekę – Iznocką Strugę. W końcu dopływamy do miejscowości Iznota. Kajaki odbieramy przed mostem drogowym po prawej stronie.

Cena:

50 zł/kajak jednoosobowy
70 zł/kajak dwuosobowy
90zł/ kajak trzyosobowy
90 zł/canoe 4 osobowe

Na tym odcinku trasy należy pojawić się na parkingu w Krutyni skąd następnie udamy się busem wraz z kajakami i całym wyposażeniem do Ukty. Krutynia pomiędzy Uktą, a osadą Nowy Most należy do rezerwatu przyrody “Krutynia Dolna”. Fragment rzeki poniżej Ukty potocznie nazywany jest “Małą Amazonką”. Egzotycznego charakteru nadają jej liczne powalone drzewa. Rzeka w dalszej odległości charakteryzuje się niedostępnymi i bagnistymi brzegami. Koryto rzeczne wypełnione jest bujną roślinnością. Cała dolina otoczona jest starymi dębowo – sosnowymi lasami. Kajaki zabieramy z miejsca w którym rozpoczęliśmy spływ.

Cena:

40 zł/kajak jednoosobowy
50 zł/kajak dwuosobowy
70zł/ kajak trzyosobowy
70 zł/canoe 4 osobowe

Na tym odcinku trasy należy pojawić się na parkingu w Krutyni skąd następnie udamy się busem wraz z kajakami i całym wyposażeniem do Ukty. Krutynia pomiędzy Uktą, a osadą Nowy Most należy do rezerwatu przyrody “Krutynia Dolna”. Fragment rzeki poniżej Ukty potocznie nazywany jest “Małą Amazonką”. Egzotycznego charakteru nadają jej liczne powalone drzewa. Rzeka w dalszej odległości charakteryzuje się niedostępnymi i bagnistymi brzegami. Koryto rzeczne wypełnione jest bujną roślinnością. Cała dolina otoczona jest starymi dębowo – sosnowymi lasami. Za Uktą mijamy ruiny mostu kolejowego, który został zniszczony w czasie II Wojny światowej. Wpływamy do rezerwatu “Dolna Krutynia” w tym momencie Krutynia osiąga około 30 metrów szerokości, a jej głębokość wacha się od 2 do 7 metrów.  Następnie wpływamy na Jezioro Gardyńskie, które również należy do Rezerwatu Krutynia Dolna. Tutaj kończy właściwy bieg rzeka Krutynia. Po krótkim czasie wpływamy na jezioro Malinówko, stamtąd Jezioro Jerzewko. Tutaj dopływamy już do osady Iznota i ostatnim odcinkiem rzeki – Czarna Rzeka. Kajaki zabieramy z miejsca, gdzie je również wodowaliśmy.

Cena:
50 zł/kajak jednoosobowy
60 zł/kajak dwuosobowy
80zł/ kajak trzyosobowy
80 zł/canoe 4 osobowe

Miejscem startu jest plaża przy Jeziorze Mokrym. Dowieziemy tam klientów busem wraz z kajakami oraz całym osprzętem. Do tej pory odcinek był zamknięty dla kajakarzy. Jednak jest on bardzo piękny i zachęcamy do wybrania właśnie tej trasy. Jest to trasa rzeczno – jeziorowa. Można nią przepłynąć rezerwat Krutynia Dolna bez konieczności pokonywania całego Jeziora Mokrego, które często jest bardzo trudne do przepłynięcia. Jest to najpiękniejszy 4- kilometrowy odcinek ścisłego rezerwatu przyrody.

Cena:

60 zł/kajak jednoosobowy
70 zł/kajak dwuosobowy
90zł/ kajak trzyosobowy
90 zł/canoe 4 osobowe

Zarezerwuj spływ: