Spływy 8-dniowe2021-01-21T08:48:26+00:00

8 dniowy spływ kajakowy – przebiega całym szlakiem Rzeki Krutyń

Miejsce rozpoczęcia spływu – Stanica Wodna PTTK Sorkwity.

Przygodę rozpoczynamy w naszej bazie kajakowej w Krutyni. Dokładny adres znajduje się w zakładce kontakt. Na czas spływu samochody uczestników pozostają na naszym strzeżonym, bezpłatnym parkingu w Krutyni. Następnie wszystkich uczestników przewozimy wraz z całym osprzętem do Sorkwit, gdzie rozpoczyna się spływ.

Jeśli natomiast ktoś zechciałby dotrzeć do nas na własną rękę należy powiadomić nas o tym telefonicznie. W Stanicy Wodnej PTTK Sorkwity na takie osoby będą czekały kajaki wraz ze wszystkimi akcesoriami, które są niezbędne do wzięcia udziału w spływie.

Dla początkujących na miejscu zostanie udzielony krótki instruktaż.

Formularz rezerwacyjny:

Dzień 1

Sorkwity – Bieńki (16 km)

Dla uczestników spływu kajakowego przygoda rozpoczyna się w Sorkwitach na Jeziorze Lampackim. Sorkwity pełne są przepięknych widoków oraz wspaniałej i dzikiej przyrody. W Sorkwitach miejscem godnym obejrzenia jest neogotycki Pałac w stylu angielskim, który został rozbudowany w latach 50-tych XIX wieku przez rodzinę von Mirbach. Kolejną atrakcją wartą zobaczenia jest zabytkowy kościół ewangelicki z XVII wieku. Z Sorkwit płyniemy przez Jezioro Lampackie i kierujemy się w stronę Jeziora Lampasz. Jest ono nieco dłuższe i węższe od poprzedniego. Kolejnym szlakiem jest rzeka Sobiepanka, która jest zdecydowanie najtrudniejszym punktem na szlaku, lecz jakże pięknym. Z pewnością wywoła zachwyt w niejednym uczestniku spływu. Po tym trudnym odcinku wpływamy na Jezioro Kujno. Które kończy się wypływem Rzeki Grabówki. Ponieważ jest ona dość prosta, spływ tamtym odcinkiem to czysty relaks. Po przepłynięciu Jeziora Kujno wpływamy na Jezioro Białe. Po przepłynięciu pomiędzy dwoma wyspami można już dostrzec Stanicę Wodną PTTK w Bieńkach, gdzie kończy się pierwszy dzień przygody.

Dzień 2

Bieńki – Babięta (10km)

Z Jeziora Białego wypływamy na leśną rzeczkę Dąbrówkę. Tutaj rozpoczyna się puszczański odcinek szlaku. Trasa Dąbrówką trwa około 1,5 km po czym wpływamy na śródleśne i rynnowe Jezioro Gant. Na jego brzegach znajdują się liczne lasy świerkowo -sosnowe, natomiast na wodzie mnóstwo lilii wodnych, grążeli oraz rzęs wodnych. Na końcu Jeziora swoje gniazdo ma Orzeł Bielik. Południowy kraniec Jeziora przechodzi w urokliwą leśną rzeczkę Gancką Strugę łącząc się z Rzeką Tejsuwką wypływającą z Jeziora Tejsowo. Do Tejsowa wpadają dwie inne rzeki – Babant oraz Krawienka. W Krawience znajduje się ostoja dzikich zwierząt przez co nie można tamtędy przepływać. Natomiast Rzeka Babant wypływa z dwóch jezior – Jeziora Babięty Małe oraz Babięty Wielkie, a to z kolei jest najgłębszym Jeziorem całego dorzecza Krutyni. W Jeziorze Babięty Wielkie żyje dość spora kolonia skorupiaka, który jest reliktem polodowcowym. Babięcka Strugą płyniemy aż do stanicy wodnej, która znajduje się przed wsią Babięta.

Dzień 3

Babięta – Spychowo (13 km)

Nieopodal stanicy w Babiętach znajduje się czynna elektrownia wodna. W tym miejscu należy przenieść kajaki około 60 metrów przez ulicę. Po drugiej stronie woda jest płytka i przezroczysta co umożliwia obserwację słodkowodnych gąbek oraz czerwonych krasnorostów. Jest to już kolejny zespół przyrodniczy o nazwie Zyzdrój. Wpływamy na szeroką rzekę pełną przyrodniczego uroku. Płyniemy nią około 3 km po czym wpływamy na rynnowe Jezioro Zyzdrój Wielki z lesistymi brzegami. Stamtąd wpływamy na Jezioro Zyzdrój Mały i dopływamy do największej na szlaku śluzy. Końcowym etapem jest dopłynięcie do Stanicy Wodnej w Spychowie.

Dzień 4

Spychowo – Krutyń (22 km)

Jest to zdecydowanie najdłuższy odcinek trasy. Tuż za Stanicą wpływamy na niewielkie Jezioro Spychowskie o owalnym kształcie i mało ciekawych brzegach. Bardzo szybko z niego wypływamy i spływamy z nurtem rzeki wzdłuż wsi Spychowo. Ta kończy swój bieg w Jeziorze Zdrużno. Kolejnym punktem na trasie jest Jezioro Uplik, które jest dość długie. Po prawej jego stronie mieści się Rezerwat Czaplisko. Przepływając pod mostem wpływamy na szerokie wody Jeziora Mokrego, które jest największym i najgłębszym jeziorem na szlaku. W okól tego jeziora rozciągają się przepiękne krajobrazy Puszczy Piskiej. Po trudnej przeprawie przez jezioro przenosimy kajaki na Jezioro Krutyńskie. Jest to dokonała okazja do „rozprostowania kości”.

W tym momencie proponujemy uczestnikom skorzystania  z jednodniowej przerwy. Zachęcamy do spędzenia tego dnia w malowniczej miejscowości Krutyń. Znajduje się tu mnóstwo ścieżek pieszych i rowerowych. Wioska ma magiczny klimat o uroczej drewnianej budowie. W imię powiedzenia: „Kto nie widział Krutyni, nie widział Mazur” warto ją zobaczyć.

Dzień 5

Krutyń – Ukta (13,5km)

W Krutyńskim Piecku przepływamy pod kolejnym mostem wpływając tym samym na rozlewisko przed Młynem w Zielonym Lasku. W tym miejscu należy przenieść kajak. Poniżej młyna rzeka jest płytka. Możemy tu spotkać tracze nurogęsi. Omijamy most drogowy we wsi Rosocha, gdzie rzeka zmienia swój kierunek i staje się głęboka. Na wysokości Wojnowa wpływamy na odcinek, który otacza mnóstwo trzcinowisk. Jeśli nie przeoczymy na trasie dopływu Krutyni do Jeziora Duś możemy wówczas odwiedzić klasztor rosyjskich starowierców. Płynąc tak wśród pastwisk dopływamy do wsi Ukta, gdzie możemy skorzystać z barów, restauracji, sklepów oraz pola namiotowego. Obok ruin mostu kolejowego dopłyniemy do Stanicy Wodnej PTTK w Ukcie.

Dzień 6

Ukta – Iznota (16 km)

Pomiędzy Uktą, a Iznotą Krutyń należy do rezerwatu przyrody „Krutynia Dolna”. O fragmencie rzeki poniżej Ukty mówi się „Amazonka” z racji na powalone drzewa, które nadają egzotyczności tego krajobrazu. Aż do Nowego Mostu rzeka charakteryzuje się bagnistymi brzegami. W tym miejscu znajduje się bujna roślinność oraz wiele gatunków dzikich zwierząt. Kolejnym rezerwatem przyrody na trasie jest Rezerwat Pierwos. Następnie wpływamy na Jezioro Gardyńskie, które również należy do Rezerwatu Krutynia Dolna. Tutaj kończy właściwy bieg rzeka Krutynia. Po krótkim czasie wpływamy na jezioro Malinówko, stamtąd Jezioro Jerzewko. Tutaj dopływamy już do osady Iznota i ostatnim odcinkiem rzeki – Czarna Rzeka.

Dzień 7

Iznota – Ruciane Nida (15 km)

Trzymając się prawego brzegu Jeziora Bełdany płyniemy na południe. Mijamy kolejno – osadę Kamień, zalesioną Wyspę Kamieńską oraz Zatokę Wygryńską. Wreszcie dopływamy do zwykle zatłoczonej śluzy Guzianka, skąd dopływamy do Jeziora Guzianka Mała, a następnie na Jezioro Guzianka Wielka. Po przepłynięciu pod mostem wpływamy na rynnowe Jezioro Nidzkie i dopływamy do końca trasy. Spływ kończymy w porcie żeglarskim „Faryj”.

Odpoczywamy…

W trakcie tak wzmożonego wysiłku jaki wywołuje kilkudniowy spływ kajakami wskazane jest, aby przeznaczyć jeden dzień na odpoczynek. Idealnym do tego miejscem jest Krutyń. Tereny tu są wyjątkowo malownicze i dają wiele możliwości. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od aktywnego spędzania czasu na wycieczkach rowerowych i spacerach po odpoczynek i ładowanie baterii na łonie natury. Wszystkim polecamy również odwiedzenie naszej restauracji w której zjeść można smaczne regionalne specjały.

Cena – 190 zł/osoba

 • wypożyczenie kajaka na 8 dni

 • transport w obie strony

 • skorzystanie z zaplecza sanitarnego w Krutyni

 • obiad w krutyńskiej restauracji

Masz do Nas pytania? 

Proponowane przez nas terminy spływów 

 • 02.05.2021 – 09.05.2021

 • 09.05.2021 – 16.05.2021

 • 16.05.2021 – 23.05.2021

 • 23.05.2021 – 30.05.2021

 • 30.05.2021 – 06.06.2021

 • 06.06.2021 – 13.06.2021

 • 13.06.2021 – 20.06.2021

 • 20.06.2021 – 27.06.2021

 • 27.06.2021 – 04.07.2021

 • 04.07.2021 – 11.07.2021

 • 11.07.2021 – 18.07.2021

 • 18.07.2021 – 25.07.2021

 • 25.07.2021 – 01.08.2021

 • 01.08.2021 – 08.08.2021

 • 08.08.2021 – 15.08.2021

 • 22.08.2021 – 29.08.2021

Jeśli natomiast macie Państwo własne propozycje odnośnie terminów spływu, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź drogą e-mail.

Dodatkowe informacje dotyczące spływu

Więcej informacji